Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Darba piedāvājumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Padoms:
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Dižkoku meklēšanas entuziasts akcijā „LV100 Dižošanās” Latvijai dāvina datus par vairāk nekā 2000 kokiem
12.07.2017

Dabas pētnieks, dižkoku meklēšanas entuziasts Arnis Bērziņš, atsaucoties uz Latvijas valsts simtgades akcijas „LV100 Dižošanās” aicinājumu, valstij dāvina datus par vairāk nekā 2000 kokiem - gan par potenciālajiem, gan reģistrētajiem dižkokiem.

Dati iesniegti par 2048 kokiem. No tiem 554 reģistrēti kā dižkoki, 1422 – kā pretendenti, 72 – kā eksotiski, īpatnēji un memoriāli koki. Dati ir par kokiem Rīgā, Ādažu, Carnikavas, Saulkrastu, Sējas, Garkalnes, Stopiņu un Ropažu novados.

Jūnija beigās aizsāktās akcijas „LV100 Dižošanās” aicinājums saklausīts tuvos un tālos Latvijas nostūros un papildus Arņa Bērziņu dāvinājumam atrasti vēl teju 200 dižkoki. Ikviens interesents noderīgu informāciju par dižkoku meklēšanu var izlasīt un dižkokus kartei pievienot tīmekļa vietnē dizosanas.lv100.lv.

Savu vēlmi un interesi atklāt arvien jaunus dižkokus nu jau varu dēvēt par dzīvesveidu. Dzīvoju Biķernieku meža tuvumā un rītos, dodoties uz darbu, man patīk izmest loku pa mežu, lai apsekotu potenciālos dižkokus. Šī nodarbe izvērtusies par sava veida monitoringu, un arī šie dati nodoti Dabas aizsardzības pārvaldei. Novēlu katram latvietim atrast savu dižkoku. Aicinu nedarīt tiem pāri un, dodoties dabā, pievērst uzmanību, kur viņi mājo. Ir labi tos zināt un padarīt publiski pieejamus arī citiem, lai ikviens var tos aplūkot un priecāties par to varenību,” pauž A. Bērziņš

Esam ļoti pateicīgi par iesniegto informāciju. Ir paveikts milzīgs darbs, kas mūsu darbiniekiem ievērojami palīdzēs dižkoku apsekošanā un reģistrēšanā dabas datu pārvaldība sistēmā “Ozols”. Aicinu sekot Arņa Bērziņa piemēram un laikā, kad mūsu valsts gatavojas valsts simtgades svētkiem, atrast un uzdāvināt Latvijai vismaz vienu dižkoku, jo tikai kopā mēs varam atklāt, cik patiesībā bagāta ir Latvijas daba,” saka Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas direktors Andris Širovs.

Datu dāvinātājs A. Bērziņš pēc izglītības ir biologs, līdz 1997. gadam strādājis Nacionālajā botāniskajā dārzā, kur interese par dižkokiem padziļinājusies. Taču pirmo dižkoku – 3 metru priedi – A. Bērziņš atklājis un reģistrējis jau 1982. gadā, kas arī uzskatāms par pirmo atspēriena punktu dižkoku meklēšanā. Diemžēl šobrīd šīs priedes vairs nav, tā nolūza 1986./87.g. ziemā. Kopš tā laika dati par potenciālajiem un reģistrētajiem dižkokiem dažādos laikos vairākkārt nodoti gan Rīgas Domes Vides daļai, gan Pārvaldei, Dabas retumu krātuvei un Nacionālajam botāniskajam dārzam Salaspilī.

Sniedzot datus par dižkokiem un palīdzot tos mērīt, A. Bērziņš piedalījies arī vairāku Aivara Jakoviča sarakstīto ekotūrisma ceļvežu tapšanā – par Šmerli, Mežaparku un Rīgas piejūru. Kopā ar A. Jakoviču ir apsekoti Pierīgas meži, Garkalnes novads un daļa no Sējas novada Piegaujas. Viņš ir arī dendroloģiskas kolekcijas izveidotājs un īpašnieks, kā arī Latvijas Dendrologu biedrības biedrs.

Latvijā jau šobrīd ir saskaitīti vairāk nekā 8000 dižkoku, taču speciālisti lēš, ka tā ir vien ceturtā daļa no visiem Latvijas dižkokiem. Tādēļ, gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs un Dabas aizsardzības pārvalde ir uzsākusi iniciatīvu „LV100 Dižošanās”. Tās ietvaros ikvienu aicina doties dabā un atrast vēl neapzinātos dižkokus, kā arī ar īpaša testa palīdzību noskaidrot savai personībai visatbilstošāko dižkoku.

Noderīga informācija, kā meklēt un kartēt dižkokus, pieejama tīmekļa vietnē dizosanas.lv100.lv. Tur arī izveidota lietotājam ērta karte, kur apskatīt jau esošos dižkokus un pievienot jaunus. Digitālajā kartē ievietotos datus par atrastajiem kokiem pēcāk pārbaudīs un norādītos kokus dabā apsekos Pārvaldes speciālisti. Ja koks atbildīs noteiktajiem standartiem, to reģistrēs Dabas datu pārvaldības sistēmā „Ozols”, un pie tā izvietos informatīvo zīmi.

Iniciatīva „LV100 Dižošanās” turpina Latvijas valsts simtgades aizsākto aicinājumu, dāvināt savu laiku labiem darbiem pašiem sev un Latvijai, lai kopīgi paveiktu nozīmīgas lietas.

Papildu informācija:
Meldra Priedēna
Dabas aizsardzības pārvaldes
Pierīgas reģionālās administrācijas
Dabas aizsardzības daļas vadītāja
Tālr.: 29472104
E-pasts: meldra.priedena@daba.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
Padoms:
Balso par vienu no variantiem klikšķinot uz tā, vai skaties aptaujas rezultātus.
        
Darba laiks
Pr - Pt: 8.30:17.00
VARAM adrese:
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons:+371 67026533
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota:
20.07.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta