Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Darba piedāvājumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Padoms:
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Pasaules mitrāju dienai veltīts pārgājiens Ķemeru Nacionālajā parkā
01.02.2017
Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centrs “Meža māja” sestdien, 4. februārī, atzīmējot Pasaules mitrāju dienu, aicina ikvienu interesentu doties tematiskā, izzinošā pārgājienā pa Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) mitrājiem. Šogad Pasaules mitrāju dienas temats ir “Mitrāji – dabas katastrofu riska samazinātāji”, un arī šajā pārgājienā ikviens varēs uzzināt vairāk par mitrāju lomu kopējā vides aizsardzības kontekstā. 

Pārgājiena sākums un noslēgums plānots dabas izglītības centrā “Meža māja”, Ķemeros. Pulcēšanās pārgājienam – plkst. 11:00, savukārt plānotā atgriešanās – ap plkst. 14:00. Maršruta garums – aptuveni 7 km, piemērots arī nūjotājiem. Dalība pārgājienā – bez maksas, taču lūgums iepriekš pieteikties, zvanot Aijai Balandiņai pa tālruni 29149365.

Pārgājiens ir lieliska iespēja tematu par mitrāju aizsardzību aktualizēt, ļaujot ikvienam interesentam dabā izpētīt un uzzināt vairāk par mitrājos dzīvojošo sugu daudzveidību un to lomu kopējās ekosistēmas saglabāšanā. Maršruts vedīs cauri mitrajiem mežiem, kas piedāvā piemērotus apstākļus daudzām retām augu un dzīvnieku sugām. Aplūkosim arī purvus dažādās attīstības stadijās, kas ir būtiska dabas sastāvdaļa, kā arī piestāsim upes krastā, kas arī ir nozīmīgs mitrājs dažādu ekosistēmu līdzās pastāvēšanai,” pauž pasākuma galvenā organizatore, dabas izglītības centra “Meža māja” dabas izglītības darba speciāliste Aija Balandiņa.

Pārgājiena dalībnieki varēs arī uzzināt, kādēļ mitrāji uzskatāmi par nozīmīgiem dabas katastrofu riska samazinātājiem. Piemēram, purvi un upes, pastāvīgi vai periodiski uzkrāj ūdeni, tādēļ tiem ir ļoti svarīga loma ūdens attīrīšanā, barības vielu uzkrāšanā un pārtikas ieguvē, bet kas vēl būtiskāk – pateicoties savai spējai uzkrāt ūdeni, tie spējīgi novērst tādas dabas katastrofas kā plūdi. “Diemžēl visā pasaulē pamazām šādas ekosistēmas tiek iznīcinātas, apdraudot ikviena zemes iemītnieka eksistenci. Gribam pārgājiena dalībniekiem uzsvērt, ka dabā viss ir savstarpēji saistīts, un pat iznīcinot tādu it kā niecīgu dabas vienību kā puķi vai kukaini, mēs varam izjaukt dabisko ciklu, ekosistēma var aiziet bojā un nepildīt savas funkcijas,” skaidro A. Balandiņa.

11. februārī līdzīgs pārgājiens plānots dabas liegumā "Niedrāju-Pilkas purvs", kad kopā ar DAP pārstāvjiem būs iespēja izspēlēt izzinošo spēli “Purva laipas atklājējs”, kā arī doties dabā pa Niedrāju-Pilkas purva taku.

Paralēli šiem pārgājieniem visu februāri jaunieši vecumā no 18-25 gadiem var piedalīties starptautiskā foto konkursā, kurā aicināti sevis bildētās mitrāju fotogrāfijas augšupielādēt oficiālajā Pasaules mitrāju dienas interneta vietnē www.worldwetlandsday.comPapildu informācija

Ramsāres jeb Mitrāju konvencija (http://www.ramsar.org/) ir parakstīta 1971. gadā Irānas pilsētā Ramsārē. Tas ir vienīgais starptautiskais vides aizsardzības līgums, kas veltīts kādai noteiktai ekosistēmai. Latvijā ir sešas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un to kompleksi, kas novērtēti kā starptautiski nozīmīgas mitrāju teritorijas, jeb Ramsāres vietas: Kaņiera ezers. Engures ezers, Teiču un Pelečāres purvi, Ziemeļu purvi, Lubāna mitrāju komplekss un Papes mitrāju komplekss.

Nozīmīgākās mitrāju platības Latvijā veido – vairāk nekā 12 400 upes un 2256 ezeri, kas ir lielāki par vienu hektāru, kopā ar mākslīgajām ūdenskrātuvēm aizņemot ap 3,7 % no Latvijas teritorijas. Nosacīti neskarti purvi aizņem 4,9 %, bet kūdras atradnes (tās veido purvi un daži slapjo mežu veidi uz kūdras augsnēm) aizņem 10,4% no Latvijas teritorijas. Mazākās platībās Latvijā sastopami citi mitrāju veidi – piekrastes pļavas, palieņu pļavas un citi dabiski un cilvēka veidoti mitrāji.

Mitrāji saskaņā ar konvencijas 1. pantu ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības - dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, t.sk. jūras akvatorijas, kuru dziļums bēguma laikā nepārsniedz 6 metrus.

Informāciju sagatavoja:

Elīna Ezeriņa
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja
Tālr.: 26789874
E-pasts: elina.ezerina@daba.gov.lv

Papildu informācijai:
Aija Balandiņa
Dabas aizsardzības pārvaldes
Pierīgas reģionālās administrācijas
dabas izglītības darba speciāliste
Mob. tel. 29149365

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

Skaties video tiešraidi! 
Padoms:
Balso par vienu no variantiem klikšķinot uz tā, vai skaties aptaujas rezultātus.
        
Darba laiks
Pr - Pt: 8.30:17.00
VARAM adrese:
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons:+371 67026533
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota:
22.05.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta