Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Darba piedāvājumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Padoms:
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesAktuālitātes
 
 
 
Sadarbības teritoriju izveidošanas mērķis un uzdevums - noformulēt ieguvumus, kādus sabiedrībai var sniegt pašvaldību mērķtiecīga sadarbība
28.10.2016

 Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs K.Gerhards uzsver: "Pašvaldību sadarbības teritoriju izveidošana nav stāsts par jaunu administratīvi teritoriālo reformu vai piespiedu pašvaldību apvienošanos. Sadarbības teritoriju izveidošanas mērķis un uzdevums ir apzināt un noformulēt ieguvumus, kādus iedzīvotājiem un uzņēmējiem var sniegt pašvaldību mērķtiecīga sadarbība."

2009.gadā veiktās administratīvi teritoriālās reformas rezultātā ir izveidotas ļoti atšķirīgas novadu pašvaldības, kurās dzīvo no 1000 līdz 34 000 iedzīvotājiem. Šobrīd 38 novadi Latvijā neatbilst likumā noteiktajam novadu veidošanas kritērijam - vismaz 4000 iedzīvotāju novadā (dati uz 2015.gadu). Savukārt vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, kas būtiski apgrūtina līdzsvarotu reģionālās attīstības politikas īstenošanu. Arī novadu pašvaldību sistēma iedzīvotāju skaita ziņā ir ļoti neviendabīga - 80% iedzīvotāju dzīvo 38 pašvaldībās, bet 81 pašvaldībā 20% iedzīvotāju (dati uz 2015.gadu). Tas savukārt apgrūtina tālāko publiskās pārvaldes pilnveides procesu pēc vienotiem principiem, t.sk. kavē iespējas decentralizēt valsts pārvaldes uzdevumus un funkcijas.

Ņemot vērā iepriekš minētās konstatētās problēmas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) (atbilstoši valdības rīcības plānam un iepriekšējās valdības koalīcijas partneru pieņemtajam lēmumam) ir uzsākusi darbu pie pašvaldību sadarbības teritoriju izveidošanas. Tādējādi tiks radīti priekšnoteikumi, lai ilgtermiņā nodrošinātu efektīvāku teritoriju pārvaldību un ekonomisko attīstību.

Pašvaldību sadarbības teritoriju izveidošanas mērķis ir vairot teritoriju ekonomiskās attīstības potenciālu un pašvaldību sadarbību publisko pakalpojumu sniegšanā, vienlaikus veidojot labākus priekšnosacījumus valsts nacionālās drošības nodrošināšanai.

Jāatzīst, ka daudzas mazās pašvaldības šobrīd nespēj pildīt likumā noteiktās funkcijas, t.i., nodrošināt saviem iedzīvotājiem visus nepieciešamos pakalpojumus. Tāpēc sadarbības teritoriju izveidošanas galvenais mērķis ir nodrošināt, ka ikvienam iedzīvotājam, neatkarīgi no viņa ģeogrāfiskās dzīves vietas Latvijā ir pieejami likumdošanā noteiktie publiskie pakalpojumi. Būtisks pašvaldības uzdevums ir radīt priekšnosacījumus tautsaimniecības attīstībai, bet atsevišķas pašvaldības ierobežoto finanšu līdzekļu dēļ to nav spējušas izdarīt. Tāpēc vienlaikus ar pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu sagaidāms, ka sadarbības teritoriju izveidošana radīs iespēju pašvaldībām koncentrēt un novirzīt lielākus finanšu resursus teritoriju sakārtošanai un attīstībai, kopumā padarot tās spēcīgākas un konkurētspējīgākas.

Šobrīd VARAM ir uzsākusi diskusijas ar pašvaldībām un sociālajiem partneriem par sadarbības teritoriju izveidošanas principiem, tā, piemēram, 2016.gada 24.oktobrī VARAM notika tikšanās ar pašvaldībām, LPS, LLPA un citu iestāžu pārstāvjiem. Uzsākto diskusiju laikā plānots analizēt funkcijas, kuru īstenošanā pašvaldībām vajadzētu sadarboties. Atsevišķas pašvaldības jau šobrīd sadarbojas, lai nodrošinātu saviem iedzīvotājiem noteiktus pakalpojumus un īstenotu funkcijas, piemēram, izglītības pārvaldes uzdevumu realizēšanā, būvvaldes pakalpojumu sniegšanā, reģionālās bibliotēkas funkciju veikšanā utt. Tomēr jāatzīst, ka tā nav vispārizplatīta prakse, bet gan atsevišķi izņēmumu gadījumi.

Savukārt, pēc tam, kad tiks panākta vienošanās par konkrētām funkcijām, kuru īstenošanā pašvaldības varētu sadarboties, plānots uzsākt plašākas diskusijas par iespējamo pašvaldības sadarbības teritoriju konkrētu skaitu un izvietojumu.

Kristīne Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr. 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv 


Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
Padoms:
Balso par vienu no variantiem klikšķinot uz tā, vai skaties aptaujas rezultātus.
        
Darba laiks
Pr - Pt: 8.30:17.00
VARAM adrese:
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons:+371 67026533
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota:
27.05.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta